مایه تلقیح بیوگوگرد

گوگرد یک عنصر ضروری برای رشد و فعالیت­های فیزیولوژیکی گیاهان است. این عنصر حدود ۰٫۱ تا ۰٫۶ وزن خشک گیاهان را تشکیل می­دهد. گوگرد عنصری موجود در خاک باید اکسید شده و به فرم سولفات در آید تا برای گیاهان قابل جذب گردد. اکسیداسیون گوگرد در خاک بسیار کند بوده و به زمان زیادی نیاز دارد. اکسیداسیون گوگرد توسط تعدادی از باکتری­ها در خاک انجام می­شود که جنس تیوباسیلوس یکی از موثرترین گونه­ها از نظر اکسیداسیون گوگرد است.  از آنجایی که جمعیت این باکتری در حالت معمول در خاک بسیار کم است لذا استفاده از گونه­های مختلف این باکتری برای اکسیداسیون سریع­تر گوگرد و همچنین تامین گوگرد مورد نیاز گیاه مورد توجه قرار گرفته است. این باکتری علاوه بر تامین گوگرد مورد نیاز با اکسیداسیون گوگرد و تولید اسید سولفوریک و رهاسازی آن در خاک می­تواند باعث کاهش pH و در نتیجه افزایش قابلیت جذب عناصری از قبیل فسفر و عناصر کم مصرف آهن، روی، مس و منگنز گردند.

این محصول حاوی مجموعه­ای از موثرترین ریز جانداران اکسید کننده گوگرد است که قادرند گوگرد عنصری را در صورت فراهم بودن شرایط لازم (رطوبت، مواد آلی، جایگذاری عمقی، …)، به سولفات تبدیل کنند و در نتیجه گوگرد برای گیاه قابل جذب می­شود. همچنین به دلیل اکسید شدن گوگرد توسط این ریز جانداران و کاهش pH خاک­های آهکی و قلیایی قابلیت جذب فسفر و عناصر کم مصرف در خاک افزایش می­یابد.

باکتری­های تیوباسیلوس در بسته­های یک کیلوگرمی و با جمعیت ۱۰۸*۱ سلول به ازای هر گرم مایه تلقیح قابل عرضه به بازار می­باشد. این کود از بهترین و موثرترین سویه باکتری و با تائید موسسه تحقیقات خاک و آب جهت مصرف در محصولات کشاورزی تهیه و عرضه می­گردد. مایه تلقیح بیوگوگرد حاوی چند نوع باکتری اکسید کننده گوگرد می­باشد که قادرند در شرایط مناسب از نظر رطوبت و درجه حرارت، گوگرد را اکسید کرده و در نتیجه به طور موضعی باعث کاهش pH خاک و متعاقب آن افزایش قابلیت جذب عناصری نظیر فسفر، آهن، روی و همچنین تامین گوگرد (سولفات) مورد نیاز گیاهان گردند. در صورت مصرف صحیح مایه تلقیح بیوگوگرد در شرایط خاک­های آهکی حداقل ۲۰% افزایش عملکرد در محصولات زراعی و باغی را به دنبال خواهد داشت. با عنایت به فراوانی منایع گوگرد در داخل کشور عمدتاً از منابع گاز سوز تامین می­شود. مصرف کودهای گوگردی به همراه بیوگوگرد بسیار مطلوب خواهد بود.

روش مصرف:

  1. گیاهان زراعی: زمان مصرف ۳ تا ۴ هفته قبل از کاشت محصولات زراعی بوده و برای تضمین اثر بخشی آن لازم است گوگرد (پودری و یا گوگرد گرانوله) به میزان ۲۵۰ کیلوگرم و ۵ بسته یک کیلوگرمی مایه تلقیح بیوگوگرد همراه با کود حیوانی در یک هکتار به خوبی با خاک مخلوط و زیر خاک برده شده و رطوبت نیز در حد مناسب حفظ شود.
  2. درختان میوه: در اوائل بهار در قسمت میانی سایه انداز به همراه کود حیوانی، گوگرد پودری به میزان ۱ تا ۲ کیلوگرم به ازای هر درخت بارور همچنین کودهای شیمیایی دیگر با عنایت به آزمون خاک به صورت چالکود یا کانال کود مصرف گردد.

نحوه نگهداری:

  • بسته­ها در جای خشک و خنک (ترجیحاً ۴ تا ۱۰ درجه سانتی گراد) نگهداری کنید.
  • از حرارت دادن یا قرار دادن بسته­های در معرض نور خورشید خودداری کنید.
  • عمر مفید مایه تلقیح بیوگوگرد از تاریخ تولید حداکثر شش ماه می­باشد.

توجه:

  • شرکت گیاه در قبال عواملی که خارج از کنترل شرکت بوده و یا در اثر استفاده نادرست از محصول باشد، مسئولیتی نمی­پذیرد.
  • در مصرف این کود به تنهایی و یا در اختلاط با سایر کودها و سموم، حتماً ابتدا در سطح محدود آزمایش شود.
  • مقادیر توصیه شده به صورت کلی بوده و توصیه می­شود برای حصول اطمینان با کارشناسان منطقه­ای شرکت گیاه مشورت شود.
http://www.20script.ir