میریکال (MIRICAL)

MIRICALسن شکارگرMacrolophuscaliginosus

بسته بندی: بطری ۱۰۰ میلی لیتری، حاوی ۵۰۰ حشره بالغ و نمف مخلوط شده با خاک اره.

 

آفات هدف:

این سن شکارگر به تمام مراحل زیستی سفید بالک گلخانه (Trialeurodesvaporariorum) و سفید بالک تنباکو (Bemisiatabaci)و ترجیحاً به تخم و لارو آن­ها حمله می­کند. همچنین از کنه دو نقطه­ای (Tetranychusurticae) و تریپس (Echinothripsamericanus)، تخم پروانه­ها و تا حدودی از شته­ها و لارو مینوز و لارو شب‌پره مینوز گوجه فرنگی (Tutaabsoluta) نیز تغذیه می­کند. اما سرعت گسترش جمعیت آن­ها روی سفیدبالک بیشتر است. سن­های شکارگر بالغ با تغذیه از شیره گیاهی نیز می­توانند برای مدتی زنده بمانند.

 

راهنمای مصرف:

میریکال

میزان مصرف عامل (عدد/ متر مربع) فاصله رهاسازی (روز) دفعات رهاسازی ملاحظه
پیشگیری ۰٫۲۵ ۱۴ ۲ بار

درمان سبک

۰٫۵ ۱۴ ۲ بار
درمان سنگین ۱ ۱۴ ۲ بار

رهاسازی در نواحی آلوده

 

نحوه رهاسازی:

قبل از مصرف بطری را به آرامی تکان داده و بچرخانید. مواد را بر روی برگ­ها بپاشید. در هر نقطه حداقل ۵۰ سن شکارگر قرار گیرد. محتویات هر بطری در ۶ تا ۱۰ نقطه توزیع شود. ضخامت لایه پخش شده کم باشد (حداکثر ۲ سانتی متر) تا سن­ها بتوانند به راحتی به حرکت در آیند.

 

شرایط محیطی:

این حشره در دمای پایین به کندی رشد می­کند.

 

راهنمای نگهداری:

عوامل بیولوژیک به علت اینکه بصورت زنده بسته‌بندی و حمل می‌شوند دوره نگهداری و انباردری کوتاهی دارند لذا بلافاصله بعد از دریافت باید روی محصول رهاسازی شوند. نگهداری بیش از زمان توصیه شده تاثیرات منفی روی کیفیت این عوامل خواهد داشت. شرکت کوپرت مسئولیتی در قبال کاهش کیفیت این عوامل در اثر نگهداری بیش از زمان ذکر شده و یا شرایط نامساعد نگهداری نخواهد پذیرفت.

  • بعد از دریافت، حداکثر ۱ تا ۲ روز قابل نگهداری است.
  • در دمای بین ۸ تا ۱۰ درجه سانتی گراد نگهداری شود.
  • در تاریکی نگهداری شود.
  • بطری­ها به صورت افقی نگهداری شود.

توجه:

وقتی آفت در محصول وجود ندارد یا تراکم آن کم است، سن شکارگر هر دو هفته یک بار با entofood (تخم پروانه Ephestiakuehniella) تغذیه شود (۴۰ گرم در هکتار و حداکثر ۳ تا ۴ مرتبه). استفاده از میریکال در ژربرا توصیه نمی­شود، چون ممکن است به گل­های آن آسیب برساند. در گوجه فرنگی گیلاسی (چری) و داربستی از تراکم بالای این سن شکارگر خصوصاً در زمان عدم حضور شکار ممکن است باعث کاهش در تشکیل میوه شود.

 

مشخصات ظاهری:

حشره بالغ: ۶ میلی متر، به رنگ سبز و با بدنی باریک، دارای شاخک و پاهای بلند، معمولاً در جوانه و امتداد ریشه­ها دیده می­شود.

تخم­ها: محل قرار گیری آن­ها در ریشه و برگ است اما به سختی دیده می­شوند.

پوره‌ها: به رنگ سبز مایل به زرد هستند و معمولاً در سطح زیرین برگ دیده می­شوند.

 

نحوه تاثیر:

سن شکارگر بالغ و پوره‌ها فعالانه طعمه خود را جستجو می­کنند و با استفاده از قطعات دهانی مکنده خود محتویات درون آن را می­مکند.

 

تاثیرات قابل مشاهده:

پوسته تخم، لارو یا شفیره سفید بالک که توسط سن شکارگر شکار می­شوند به صورت اولیه باقی می­ماند و فقط محلی که شکارگر محتویات طعمه را تخلیه کرده است به صورت سوراخ کوچک دیده می­شود.

 

توجه:

میزان رهاسازی این عامل بسته به نوع فعالیت، شرایط محیطی و نوع گیاه می‌تواند متغیر باشد لذا برای نتایج بهتر توصیه می‌شود با کارشناسانمربوطه مشورت شود.

 

  • جهت کاربرد در برنامه‌های کنترل تلفیقی آفات به تاثیرات جانبی استفاده همراه با ترکیبات شیمیایی و یا سموم کاربردی توجه شود. جهت اطلاعات بیشتر به Side effect (https://www.koppert.com/side-effects/) مراجعه شود.
http://www.20script.ir