سورسکی – مایت پلاس (SWIRESKI- MITE PLUS)

SWIRESKI--MITE-PLUSکنه شکارگر Amblyseiusswirskii

بسته بندی: بسته­ های کاغذی با قلاب، حاوی ۲۵۰ کنه شکارگر به علاوه کنه انباری (همه سنین) مخلوط شده با سبوس، ۱۰۰ یا ۵۰۰ بسته کاغذی در هر جعبه.

 

آفات هدف:

  • لارو جوان گونه­های مختلف تریپس.
  • لارو و تخم سفید بالک (TrialeurodesvaporariorumوBemisiatabaci)، سورسکی مایت پلاس برای گروه وسیعی از سبزیجات و گل و گیاهان زینتی به جز گوجه فرنگی قابل استفاده است.

 

راهنمای مصرف:

سورسکی مایت پلاس

میزان مصرف عامل (عدد/ متر مربع) فاصله رهاسازی (روز) دفعات رهاسازی ملاحظه
پیشگیری

درمان سبک

۷۵ – ۱۰۰ ۲۸ با مشاهده اولین تریپس و سفید بالک
درمان سنگین

مناطق با لودگی بالا همراه با سایر عوامل مفید

 

نحوه رهاسازی:

بسته­های کاغذی را بلافاصله بعد از دریافت به گیاهان آویزان کنید. در هر بسته از قبل سوراخی برای خروج حشره­ها تعبیه شده است. بسته­ها را با استفاده از نوار کاغذی بالای آن آویزان کنید. در غیر این صورت کنه­های شکارگر آسیب می­بینند. بسته‌های کاغذی را در جای سایه از گیاه و دور از تابش مستقیم نور خورشید آویزون شوند. شرایط را به گونه‌ای مهیا کنید که رطوبت مورد نیاز برای این بسته‌ها فراهم شود به طور مثال سطح پایینی را روی بستر مرطوب قرار دهید تا رطوبت کافی تامین شود.

 

شرایط محیطی:

این عامل کنترل بیولوژیک وارد مرحله دیاپوز نمی­شود، بنابراین در زمستان نیز می­توان از آن استفاده کرد. درجه حرارت بالا را به خوبی تحمل می­کند. وقتی دمای روز به بیش از ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتی گراد می­رسد جمعیت کنه شکارگر سورسکی- مایت توسعه پیدا می­کند.

راهنمای نگهداری:

عوامل بیولوژیک به علت اینکه بصورت زنده بسته‌بندی و حمل می‌شوند دوره نگهداری و انباردری کوتاهی دارند لذا بلافاصله بعد از دریافت باید روی محصول رهاسازی شوند. نگهداری بیش از زمان توصیه شده تاثیرات منفی روی کیفیت این عوامل خواهد داشت. شرکت کوپرت مسئولیتی در قبال کاهش کیفیت این عوامل در اثر نگهداری بیش از زمان ذکر شده و یا شرایط نامساعد نگهداری نخواهد پذیرفت.

  • بعد از دریافت، حداکثر ۱ تا ۲ روز قابل نگهداری است.
  • در دمای بین ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی گراد نگهداری شود.
  • در تاریکی نگهداری شود.
  • تهویه مناسب فراهم کنید تا از تجمع گاز دی اکسید کربن جلوگیری شود.

 

توجه:

  • سورسکی مایت می­تواند بر روی گرده فلفل شیرین نیز رشد و نمو کند.
  • رهاسازی (برای پیشگیری) بر روی گرده فقط از زمانی آغاز شود که محصول مستمراً در حال گل دهی باشد.

 

مشخصات ظاهری:

سنین متحرک به شکل قطره، با پاهای کوتاه و به رنگ بژ- صورتی هستند.

تخم­ها دوکی شکل و به رنگ شفاف متمایل به سفید می­باشند.

تمام مراحل سنی آن را می­توان در اطراف رگبرگ اصلی، رگبرگ­های جانبی و در گل­ها مشاهده کرد.

تشخیص سه گونهA.swirskiiاز A. cucumeris و A. californicusروی گیاه امکان پذیر نیست.

 

نحوه تاثیر:

کنه شکارگر بالغ شکار خود را جستجو می­کند و یا منتظر می­مانند که شکار از کنار آن­ها عبور کند، سپس آن را مکیده و خشک می­کند.

 

توجه:

میزان رهاسازی این عامل بسته به نوع فعالیت، شرایط محیطی و نوع گیاه می‌تواند متغیر باشد لذا برای نتایج بهتر توصیه می‌شود با کارشناسانمربوطه مشورت شود.

 

  • جهت کاربرد در برنامه‌های کنترل تلفیقی آفات به تاثیرات جانبی استفاده همراه با ترکیبات شیمیایی و یا سموم کاربردی توجه شود. جهت اطلاعات بیشتر به Side effect (https://www.koppert.com/side-effects/) مراجعه شود.

 

http://www.20script.ir