آفیپار (APHIPAR)

APHIPARزنبور پارازیتوئید Aphidiuscolemani

بسته بندی: بطری ۱۰۰ میلی لیتری، حاوی شته­های مومی شده (پارازیت شده) همراه با خاک اره که از آن ۵۰۰ زنبور پارازیتوئید خارج می­شود. همچنین بسته بندی­های بزرگتر، بطری­های ۵۰۰ میلی لیتری که از آن­ها ۵۰۰۰ زنبور پارازیتوئید خارج می­شود.

 

آفات هدف:

آفت هدف این زنبور پارازیتوئید، شته­ها هستند، خصوصاً شته پنبه Aphisgossypii، شته سیب زمینی گلخانه Aulacorthumsolani، شته تنباکو Myzuspersicaeمی­باشد. از آفیپار در شروع آلودگی شته، استفاده می‌شود.

 

راهنمای مصرف:

جدول ذیل با نرخ رهاسازی ذکر شده بصورت مبنا ارائه شده، بنابراین نرخ رهاسازی و دفعات ان با توجه به اطلاعات منطقه و محل مورد آزمایش مانند نوع محصول، شرایط اقلیمی و میزان آلودگی آفت تعیین و توصیه می‌گردد. لذا جهت ارائه یک برنامه کنترلی موثر با کارشناسان شرکت در ارتباط باشید.

آفیپار

میزان مصرف عامل (عدد/ متر مربع) فاصله رهاسازی (روز) دفعات رهاسازی ملاحظه
پیشگیری ۰٫۱۵ ۷

درمان سبک

۰٫۵ ۷ حداقل ۳ بار
درمان سنگین ۰٫۵ ۳ حداقل ۶ بار

 

نحوه رهاسازی:

مواد را روی پشم شیشه یا درون جعبه­های مخصوص رهاسازی (DIBOX) بریزید. اطمینان حاصل کنید که مواد برای چند روز در محل رهاسازی باقی می­مانند.

 

شرایط محیطی:

کارایی آفیپار در دمای بالا (بالاتر از ۳۰ درجه سانتی‌گراد) کاهش می­یابد.

 

راهنمای نگهداری:

عوامل بیولوژیک به علت اینکه بصورت زنده بسته‌بندی و حمل می‌شوند دوره نگهداری و انباردری کوتاهی دارند لذا بلافاصله بعد از دریافت باید روی محصول رهاسازی شوند. نگهداری بیش از زمان توصیه شده تاثیرات منفی روی کیفیت این عوامل خواهد داشت. شرکت کوپرت مسئولیتی در قبال کاهش کیفیت این عوامل در اثر نگهداری بیش از زمان ذکر شده و یا شرایط نامساعد نگهداری نخواهد پذیرفت.

  • بطری حاوی آفیپار بعد از دریافت، حداکثر ۱ تا ۲ روز قابل نگهداری است.
  • در دمای بین ۸ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد نگهداری شود.
  • بطری­ها در تاریکی نگهداری شوند.

مشخصات ظاهری:

حشرات بالغ سیاه رنگ، سایر مراحل سنی درون میزبان هستند.

 

نحوه تاثیر:

زنبور پارازیتوئید بالغ ماده، شته­ها را پارازیت می­کند.

 

تاثیرات قابل مشاهده:

شته­های پارازیت شده متورم و سفت می­گردند و به صورت مومیایی چرمی و به رنگ قهوه­ای یا خاکستری در می­آیند. زنبور پارازیتوئید بالغ از سوراخ گرد در پشت شته مومیایی خارج می­شود. اولین شته­های مومیایی شده را می­توان حدوداً دو هفته بعد از اولین رهاسازی مشاهده نمود.

 

  • جهت کاربرد در برنامه‌های کنترل تلفیقی آفات به تاثیرات جانبی استفاده همراه با ترکیبات شیمیایی و یا سموم کاربردی توجه شود. جهت اطلاعات بیشتر به Side effect (https://www.koppert.com/side-effects/) مراجعه شود.

 

http://www.20script.ir