ان-استریپ (EN- STRIP)

EN--STRIPزنبور پارازیتوئید Encarsiaformosa

بسته بندی: در هر بسته حاوی ۱۰ نوار کاغذی که هر کدام دارای ۵ کارت می­باشند.این محصول حاوی شفیره سفید بالک پارازیت شده است، که از آن­ها ۳۰۰۰ زنبور پارازیتوئید بیرون می­آید.برای استفاده در محل­هایی که نیاز به رهاسازی بیشتر دارند کارت­هایی با نصف این میزان نیز تولید شده است: > 30 زنبور از هر کارت.

 

آفات هدف:

سفید بالک گلخانه (Trialeurodesvaporariorum) و سفید بالک تنباکو (Bemisiatabaci)در سن سوم و چهارم لاروی. البته ترجیح این زنبور سفید بالک گلخانه می­باشد.

 

راهنمای مصرف:

ان-استریپ

میزان مصرف عامل (عدد/ متر مربع) فاصله رهاسازی (روز) دفعات رهاسازی ملاحظه
پیشگیری ۵/۱ تا ۳ ۷ تا ۱۴

 

درمان سبک

۳ تا ۶ ۷ حداقل ۳ بار رهاسازی تا زمان حصول نتیجه انجام شود
درمان سنگین ۹ ۷ حداقل ۳ بار

رهاسازی تا زمان حصول نتیجه انجام شود

 

نحوه رهاسازی:

بسته­ها را با دقت داخل گلخانه باز کنید. نوارها را از محل­های مخصوص تا کرده و جدا نمائید. ترجیحاً جداسازی از سمت محل مخصوص آویزان کردن صورت پذیرد. در صورت امکان کارت­ها را حدود ۷۵ سانتی متر پایین­تر از نوک گیاه و دور از نور مستقیم آفتاب آویزان کنید. به شفیره­ها دست نزنید.

 

شرایط محیطی:

میانگین دمای گلخانه در ۲۴ ساعت باید حداقل ۱۷ درجه سانتی گراد باشد. پیشنهاد می­شود در درجه حرارت­های پائین­تر، از کارت­هایی که تعداد شفیره­های کمتری دارند (نیم دوز) استفاده شود.

 

راهنمای نگهداری:

عوامل بیولوژیک به علت اینکه بصورت زنده بسته‌بندی و حمل می‌شوند دوره نگهداری و انباردری کوتاهی دارند لذا بلافاصله بعد از دریافت باید روی محصول رهاسازی شوند. نگهداری بیش از زمان توصیه شده تاثیرات منفی روی کیفیت این عوامل خواهد داشت. شرکت کوپرت مسئولیتی در قبال کاهش کیفیت این عوامل در اثر نگهداری بیش از زمان ذکر شده و یا شرایط نامساعد نگهداری نخواهد پذیرفت.

  • بعد از دریافت، حداکثر ۱ تا ۲ روز قابل نگهداری است.
  • در دمای بین ۸ تا ۱۰ درجه سانتی گراد نگهداری شود.
  • در تاریکی نگهداری شود.

 

توجه:

پس از بیرون آمدن حشره از تخم، شفیره سیاه (پوسته خالی شفیره) روی کارت باقی می­ماند. کرک­های متراکم (گوجه فرنگی) مانع بالا رفتن جمعیت پارازیت­های سفید بالک می­شوند.

 

مشخصات ظاهری:

حشرات ماده بالغ حدود ۰٫۶ میلی متر طول دارند و سر و سینه سیاه و شکم زرد رنگ است. بقیه مراحل سنی در داخل بدن میزبان رشد می­کنند.

 

نحوه تاثیر:

زنبورهای پارازیتوئید ماده بالغ، لارو سفید بالک را پارازیت می­کنند (در داخل بدن آن­ها تخم می­گذارند) و تغذیه از میزبان صورت می­گیرد.

 

تاثیرات قابل مشاهده:

پس از گذشت ۲ تا ۳ هفته اولین شفیره­های پارازیت شده در محصول دیده می­شود. شفیره­های پارازیت شده سفید بالک گلخانه (Trialeurodesvaporariorum) و سفید بالک تنباکو(Bemisiatabaci) به ترتیب سیاه و قهوه­ای می­شوند. زنبورهای پارازیتوئید بالغ از سوراخ گردی که در شفیره ایجاد می­کنند، خارج می­شوند.

 

توجه:

میزان رهاسازی این عامل بسته به نوع فعالیت، شرایط محیطی و نوع گیاه می‌تواند متغیر باشد لذا برای نتایج بهتر توصیه می‌شود با کارشناسانمربوطه مشورت شود.

 

  • جهت کاربرد در برنامه‌های کنترل تلفیقی آفات به تاثیرات جانبی استفاده همراه با ترکیبات شیمیایی و یا سموم کاربردی توجه شود. جهت اطلاعات بیشتر به Side effect (https://www.koppert.com/side-effects/) مراجعه شود.
http://www.20script.ir