اسپایدکس (SPIDEX)

SPIDEXکنه شکارگرPhytoseiuluspersimilis

بسته بندی: بطری ۱۰۰ میلی لیتری با درپوش قابل تنظیم، حاوی ۲۰۰۰ کنه بالغ و همراه با خاک اره.

 

آفات هدف:

این کنه شکارگر به تمام مراحل زندگی کنه دو نقطه­ای (Tetranychusurticae) حمله می­مند. ترجیحاً به مراحل جوان کنه دو نقطه­ای حمله می­کند. این کنه شکارگر فقط می­تواند روی کنه دو نقطه­ای (Tetranychus spp.) زنده بماند.

 

راهنمای مصرف:

اسپایدکس میزان مصرف عامل (عدد/ متر مربع) فاصله رهاسازی (روز) دفعات رهاسازی ملاحظه
پیشگیری ۲ ۲۱
درمان سبک ۶ ۷ ۱ تا ۲ بار
درمان سنگین ۲۰ تا ۵۰ ۷ ۲ بار رهاسازی فقط در نواحی آلوده

 

نحوه رهاسازی:

قبل از مصرف بطری را به آرامی تکان داده و بچرخانید. مواد را بر روی برگ­ها بپاشید. در گیاهان با حجم کم می­توانید اسپایدکس را به روش ماشینی و با استفاده از دستگاه دمنده کنه Airbug رهاسازی کنید.

 

شرایط محیطی:

رطوبت نسبی باید بالاتر از ۷۵ درصد باشد و در ساعاتی از روز نیز دما باید به بالاتر از ۲۰ درجه سانتی گراد برسد. این کنه دارای مرحله دیاپوز نمی­باشد.

 

راهنمای نگهداری:

عوامل بیولوژیک به علت اینکه بصورت زنده بسته‌بندی و حمل می‌شوند دوره نگهداری و انباردری کوتاهی دارند لذا بلافاصله بعد از دریافت باید روی محصول رهاسازی شوند. نگهداری بیش از زمان توصیه شده تاثیرات منفی روی کیفیت این عوامل خواهد داشت. شرکت کوپرت مسئولیتی در قبال کاهش کیفیت این عوامل در اثر نگهداری بیش از زمان ذکر شده و یا شرایط نامساعد نگهداری نخواهد پذیرفت.

  • بعد از دریافت، حداکثر ۱ تا ۲ روز قابل نگهداری است.
  • در دمای بین ۸ تا ۱۰ درجه سانتی گراد نگهداری شود.
  • بطری­ها به صورت افقی و در تاریکی نگهداری شود.

مشخصات ظاهری:

کنه­های بالغ به رنگ قرمز درخشان، بسیار فعال و کروی شکل هستند. تخم­ها دوکی شکل، در ابتدا صورتی و شفاف است سپس تیره تر می­شود همچنین تخم‌ها دو برابر بزرگ­تر از تخم کنه دونقطه­ای هستند. مراحل پورگی به رنگ قرمز کم رنگ هستند.

 

نحوه تاثیر:

کنه شکارگر بالغ و نمف­ها فعالانه شکار خود را جستجو می­کنند و محتویات بدن طعمه را مکیده و باعث خشک شدن بدن آن­ها و نهایتا مرگ می­شوند.

 

تاثیرات قابل مشاهده:

پس از تغذیه شدن کنه­های دو نقطه­ای توسط کنه­های شکارگر رنگ بدن طعمه­ها به قهوه­ای تا سیاه تغییر رنگ می­دهند به طوری که به شکل نقاط سیاه رنگ روی برگ قابل تشخیص هستند. نباید با کنه­های دو نقطه­ای زنده که به رنگ قهوه­ای روشن تا قرمز تیره هستند اشتباه گرفته شوند.

 

توجه:

میزان رهاسازی این عامل بسته به نوع فعالیت، شرایط محیطی و نوع گیاه می‌تواند متغیر باشد لذا برای نتایج بهتر توصیه می‌شود با کارشناسانمربوطه مشورت شود.

 

  • جهت کاربرد در برنامه‌های کنترل تلفیقی آفات به تاثیرات جانبی استفاده همراه با ترکیبات شیمیایی و یا سموم کاربردی توجه شود. جهت اطلاعات بیشتر به Side effect (https://www.koppert.com/side-effects/) مراجعه شود.
http://www.20script.ir