ارویپار (ERVIPAR)

ERVIPARشرزنبور پارازیتوئیدAphidius ervi

بسته بندی: بطری ۱۰۰ میلی لیتری، حاوی ۵۰۰ عدد از شته­های مومیایی شده (پارازیت شده) یا بسته بندی بزرگتر حاوی ۵۰۰۰ شته مومیایی همراه با گندم سیاه.

 

آفات هدف:

هدف این زنبور پارازیتوئید شته­ها، خصوصاً شته سیب زمینیMacrosiphium euphorbiae، شته سیب زمینی گلخانه Aulacorthumsolani، شته تنباکو Myzuspersicaevar.nicotianaeمی­باشد. آفی پار در شروع آلودگی شته، رهاسازی می‌شود.

 

راهنمای مصرف:

جدول ذیل با نرخ رهاسازی ذکر شده بصورت مبنا ارائه شده، بنابراین نرخ رهاسازی و دفعات ان با توجه به اطلاعات منطقه و محل مورد آزمایش مانند نوع محصول، شرایط اقلیمی و میزان آلودگی آفت تعیین و توصیه می‌گردد. لذا جهت ارائه یک برنامه کنترلی موثر با کارشناسان شرکت در ارتباط باشید.

اروی پار

میزان مصرف عامل (عدد/ متر مربع) فاصله رهاسازی(روز) دفعات رهاسازی ملاحظه
پیشگیری ۰٫۲۵ ۷

درمان سبک

۰٫۵ ۷ حداقل ۳ بار
درمان سنگین ۲ ۳ یکبار در ادامه رهاسازی‌های قبلی

 

نحوه رهاسازی:

مواد را روی پشم شیشه یا درون جعبه­های مخصوص رهاسازی (DIBOX) بریزید به اندازه­ای که حجم آن بیشتر از ۲ سانتی متر نباشد و اطمینان حاصل کنید که مواد حداقل برای یک هفته در محل رهاسازی باقی بمانند.

 

شرایط محیطی:

اروی پار در دمای بالا (بالاتر از ۳۰ درجه سانتی گراد) فعال نخواهد بود.

 

راهنمای نگهداری:

عوامل بیولوژیک به علت اینکه بصورت زنده بسته‌بندی و حمل می‌شوند دوره نگهداری و انباردری کوتاهی دارند لذا بلافاصله بعد از دریافت باید روی محصول رهاسازی شوند. نگهداری بیش از زمان توصیه شده تاثیرات منفی روی کیفیت این عوامل خواهد داشت. شرکت کوپرت مسئولیتی در قبال کاهش کیفیت این عوامل در اثر نگهداری بیش از زمان ذکر شده و یا شرایط نامساعد نگهداری نخواهد پذیرفت.

  • بعد از دریافت، حداکثر ۱ تا ۲ روز قابل نگهداری است.
  • در دمای بین ۸ تا ۱۰ درجه سانتی گراد نگهداری شود.
  • بطری­ها در تاریکی شوند.

مشخصات ظاهری:

حشرات بالغ سیاه رنگ، طول آن­ها ۴ تا ۵ میلی متر است. سایر مراحل سنی درون میزبان هستند.

 

نحوه تاثیر:

زنبور پارازیتوئید بالغ ماده، شته­ها را پارازیت می­کند.

 

تاثیرات قابل مشاهده:

شته­های پارازیت شده متورم و سفت می­گردند و به صورت مومیایی چرمی و به رنگ قهوه­ای یا خاکستری در می­آیند. زنبور پارازیتوئید بالغ از سوراخ گرد در پشت شته مومیایی خارج می­شود. اولین شته­های مومیایی شده را می­توان حدوداً دو هفته بعد از اولین رهاسازی مشاهده نمود.

 

  • جهت کاربرد در برنامه‌های کنترل تلفیقی آفات به تاثیرات جانبی استفاده همراه با ترکیبات شیمیایی و یا سموم کاربردی توجه شود. جهت اطلاعات بیشتر به Side effect (https://www.koppert.com/side-effects) مراجعه شود.
http://www.20script.ir