ارکال (ERCAL)

ercalزنبور پارازیتوئید Eretmoceruseremicus

بسته بندی: در هر بسته حاوی ۱۰ نوار کاغذی که هر کدام دارای ۵ کارت می­باشند.این محصول حاوی شفیره مگس سفید پارازیت شده است، که از آن­ها ۳۰۰۰ زنبور پارازیتوئید بیرون می­آید.بسته‌بندی بزرگتر آن حاوی ۵۰ نوار کاغذی که از آن‌ها ۱۵۰۰۰ زنبور پارازیتوئید خارج می‌شود.

 

آفات هدف:

سفید بالک گلخانه (Trialeurodesvaporariorum) و سفید بالک تنباکو (Bemisiatabaci)در سن دوم و سوم لاروی.

 

راهنمای مصرف:

ارکال

میزان مصرف عامل (عدد/ متر مربع) فاصله رهاسازی (روز) دفعات رهاسازی ملاحظه
پیشگیری ۵/۱ تا ۳ ۷ تا ۱۴

درمان سبک

۳ تا ۶ ۷ حداقل ۳ بار رهاسازی تا زمان مشاهده نتیجه انجام شود
درمان سنگین ۹ ۷ حداقل ۳ بار

رهاسازی تا زمان مشاهده نتیجه انجام شود

 

نحوه رهاسازی:

بسته­ها را با دقت داخل گلخانه باز کنید. نوارها را از محل­های مخصوص تا کرده و جدا نمائید. ترجیحاً جداسازی از سمت محل مخصوص آویزان کردن صورت پذیرد. در صورت امکان کارت­ها را حدود ۷۵ سانتی متر پایین­تر از نوک گیاه و دور از نور مستقیم آفتاب آویزان کنید. به شفیره­ها دست نزنید.

 

شرایط محیطی:

در صورتی که میانگین دمای گلخانه در ۲۴ ساعت بیشتر از ۲۰ درجه سانتی گراد باشد، ارکال کارایی بهتری خواهد داشت، با این وجود رهاسازی در درجه حرارت پائین­تر نیز می­تواند، انجام گیرد. ارکال در دمای بالاتر (بالای ۳۰ درجه سانتی گراد) نیز فعال باقی می­ماند.

 

راهنمای نگهداری:

عوامل بیولوژیک به علت اینکه بصورت زنده بسته‌بندی و حمل می‌شوند دوره نگهداری و انباردری کوتاهی دارند لذا بلافاصله بعد از دریافت باید روی محصول رهاسازی شوند. نگهداری بیش از زمان توصیه شده تاثیرات منفی روی کیفیت این عوامل خواهد داشت. شرکت کوپرت مسئولیتی در قبال کاهش کیفیت این عوامل در اثر نگهداری بیش از زمان ذکر شده و یا شرایط نامساعد نگهداری نخواهد پذیرفت.

  • بعد از دریافت، حداکثر ۱ تا ۲ روز قابل نگهداری است.
  • در دمای بین ۸ تا ۱۰ درجه سانتی گراد نگهداری شود.
  • در تاریکی نگهداری شود.

 

توجه:

ارکال نسبت به ان-استریپ حساسیت کمتری در برابر حشره کش­ها دارد. کرک­های متراکم (گوجه فرنگی) مانع بالا رفتن جمعیت پارازیت­های سفید بالک می­شوند.

 

مشخصات ظاهری:

حشره بالغ ماده به رنگ زرد-لیمویی، حشره بالغ نر به رنگ زرد-متمایل به قهوه­ای است. سایر مراحل سنی در داخل بدن میزبان رشد می­کنند.

 

نحوه تاثیر:

زنبورهای ماده و بالغ پارازیتوئید، لارو سفید بالک را پارازیت می­کنند (در داخل بدن آن­ها تخم می­گذارند). تغذیه از میزبان نیز صورت می­گیرد.

 

تاثیرات قابل مشاهده:

پس از گذشت ۲ تا ۳ هفته اولین شفیره­های پارازیت شده در محصول دیده می­شود. شفیره­های پارازیت شده سفید بالک بدون توجه به گونه­های مختلفشان همه زرد می­شوند.  زنبورهای پارازیتوئید بالغ از سوراخ گردی که در شفیره ایجاد می­کنند، خارج می­شوند.

 

توجه:

میزان رهاسازی این عامل بسته به نوع فعالیت، شرایط محیطی و نوع گیاه می‌تواند متغیر باشد لذا برای نتایج بهتر توصیه می‌شود با کارشناسانمربوطه مشورت شود.

 

  • جهت کاربرد در برنامه‌های کنترل تلفیقی آفات به تاثیرات جانبی استفاده همراه با ترکیبات شیمیایی و یا سموم کاربردی توجه شود. جهت اطلاعات بیشتر به Side effect (https://www.koppert.com/side-effects/) مراجعه شود.
http://www.20script.ir