كلروپيريفوس متيل

chlorpyrifos-2نام عمومي: chlorpyrifos methyl                      

درجه سمیت: LD50: 3000mg/kg

فرمولاسيون شركت گياه: ۴۰% EC                                       

 

معرفی:

اين‌ آفت كش در بازار با نام تجاري رلدان Reldan (40% EC) وجود دارد. کلروپیریفوس متیل از گروه حشره‌كش­هاي فسفره آلي و از گروه اسيد فسفروتيوييك بوده كه داراي خاصيت غيرسيستميك و اثر تماسي، گوارشي و تنفسي (تدخيني) مي‌باشد. اين سم طيف حشره‌كشي و كنه‌كشي قوي داشته و روي آفات گياهي، محصولات انباري لاروهاي آبزي حشرات و … بكار مي‌رود.

اين تركيب به صورت امولسيون  (EC40%)فرموله مي‌شود و در شرايط طبيعي پايداري خوبي دارد. در خاك تجزيه ميكروبي مي‌شود و نيمه عمر (DT50)آن ۱/۵ تا ۲۳ روز بسته به نوع خاك و فعاليت ميكروبي است. کلروپیریفوس متیل براي انسان و جانوران خونگرم سميت كمي دارد ولي براي ماهي و زنبور عسل ايجاد حساسيت شديد مي‌كند.

 

مكانيسم اثر:

کلروپیریفوس متیل حشره‌كش و كنه‌كش تماسي، گوارشي و تنفسي (تدخيني) است كه از طريق ريشه و برگ جذب مي‌شود ولي چون به مقدار كم در آب حل مي‌شود، پس خاصي غيرسيستميك دارد. توانايي اين سم در مهار آنزيم كولين استراز در سيستم عصبي جانوران است. استيل كولين به عنوان ناقل پيام عصبي در فضاي بين سيناپسي عمل مي‌كند و موجب تحريك اكسون بعدي مي‌شود. کلروپیریفوس متیل در بدن حشره موجب تجمع آن در سيناپس شده در نتيجه تحريك رشته عصبي بعدي به صورت مستمر ادامه مي‌يابد، چون آنزيم كولين استراز لازم براي تجزيه استيل كولين در فضاي بين سيناپسي و حذف اين تحريك مستمر، بواسطه کلروپیریفوس متیل بلوكه شده است.

 

موارد مصرف:

کلروپیریفوس متیل با طيف حشره‌كشي و كنه‌كشي وسيع با خاصيت غيرسيستميك و اثر تماسي گوارشي و تنفسي (تدخيني) به منظور كنترل سخت بالپوشان، دوبالان، جوربالان و بالپولكداران روي كليه غلات، درختان ميوه‌ دانه‌دار و هسته‌دار، مركبات، انگور، توت‌فرنگي، سبزيجات و صيفي‌جات، چاي، برنج، پنبه و … بكار مي‌رود.

 

سازگاري و اختلاط:

کلروپیریفوس متیل در غلظت‌هاي توصيه شده براي گياهان ذكر شده گياهسوزي نداشته و سازگاري خوبي دارد. با تركيبات بازي و اسيدهاي قوي ناسازگار است و به سرعت هيدروليز مي‌شود. اين تركيب روي مس، برنج و آهن خورندگي دارد.

موارد توصيه گياپيريفوس ام در محصولات كشاورزي:

نام محصول

نام آفت مقدار مصرف
خرما زنجره خرما

۱٫۵ تا ۲ در هزار

درختان ميوه (دانه‌دار و هسته‌دار)

زنجركها، شته‌ها، لارو برگخوار پروانه‌ها و سوسك‌ها، كرم‌ آلو، سيب ۱٫۵ در هزار
يونجه سرخرطومي‌هاي يونجه

۲ تا ۲٫۵ در هزار

 

ملاحظات عمومی:

  • جهت اطلاع از جزئیات با کارشناسان حفظ نباتات منطقه مشورت نمایید.
  • قبل از مصرف سم، برچسب آن را به دقت مطالعه نمایید.
  • فروش این سم بدون نسخه گیاه پزشک ممنوع است.
  • شرکت گیاه در قبال عواملی که خارج از کنترل شرکت بوده و یا در اثر استفاده نادرست از محصول باشد، مسئولیتی نمی­پذیرد.
http://www.20script.ir