كاپتان

نام عمومي: Captan                                         

درجه سمیت: LD50>9000mg/kg

فرمولاسيون شركت گياه: ۵۰% WP             

دوره كارنس: ۱۴ روز

معرفی:

اين قارچ كش در بازار با نام تجاري ارتوسايد Orthocide (wp50%) وجود دارد. كاپتان قارچكش حفاظتي از گروه فتاليميدها بوده كه به صورت پودر قابل اختلاط با آب  (WP50%) براي كنترل طيف وسيعي از قارچ­ها استفاده مي‌شود. كاپتان در شرايط معمولي تبخير نمي‌شود و در آب غير محلول است. به حالت پودر در حرارت كمتر از ۶۰ درجه سانتيگراد به مدت طولاني پايدار مي‌ماند ولي محلول آن در محيط‌هاي قليايي زود تجزيه مي‌شود. با توجه به اينكه اين تركيب در محيط‌هاي قليايي و حرارت بالا زود تجزيه مي‌شود لذا نبايد آن را با آهك و تركيبات آهك دار (مثل تركيب بردو) مخلوط كرد و در موقع مصرف نيز نبايد از آب­هاي آهكي استفاده نمود.

 

مكانيسم اثر:

كاپتان يك قارچكش حفاظتي ـ معالجه‌اي و از تركيبات ازته هتروسيكليك يا فتاليميدهاست اين تركيبات داراي گروه SCCL3-  در ساختمان خود هستند كه براي قارچها سمي است. قارچكشهاي اين دسته داراي نقاط اثر مختلفي هستند و سميت آنها مربوط به جلوگيري از سنتز تركيبات آمينو و آنزيم‌هاي داراي گروه تيول (SH-) مي‌باشد. اثر قارچ كشي اين تركيبات را به قسمت تري كلرومتيل تيو نسبت مي‌دهند كه پس از ورود سم به سلول قارچ از فعاليت آنزيم‌هايي كه در متابوليسم فسفر دخالت دارند مانند برخي اكسيدازها، هيدروژنازها و همچنين كوانزيم  Aجلوگيري مي‌كند.

 

موارد مصرف:

كاپتان يكي از بهترين و موثرترين قارچكشهايي است كه تاكنون ساخته شده است و چون براي مبارزه با بيماري‌هاي گياهي متعددي بكار مي‌رود، آنرا  Miracle Fungicide (قارچكش معجزه‌ آسا) نيز مي‌گويند. كاپتان در كليه مواردي كه مخلوط بردو و تركيبات مسي بكار مي‌روند موثر است و در بسياري موارد بهتر از  تركيبات مسي نتيجه مي‌دهد. كاپتان در رنگ و زيبايي ميوه‌ها اثر مطلوب دارد و درختاني كه با كاپتان سمپاشي مي‌شوند ميوه‌هاي خوش رنگ‌تري مي‌دهند. اين موضوع مخصوصاً در سيب، گلابي،‌ هلو و زرد‌آلو قابل توجه مي‌باشد. كاپتان روي سفيدك­هاي پودري و زنگ­ها كم اثر بوده و از اين رو مي‌توان آن را با كاراتان يا زينب مخلوط نمود. ميوه‌هاي سمپاشي شده در انبار مقاومت بيشتري در مقابل عوامل پوسيدگي از خود نشان مي‌دهند. كاپتان براي كنترل طيف وسيعي از بيماري‌هاي قارچي مثل: لكه سياه سيب (اسكب) و آنتراكنوز درختان ميوه دانه‌دار، غربالي شدن، پيچيدگي برگ هلو (لب شتري)، پوسيدگي قهوه‌اي درختان ميوه، هسته‌دار، پوسيدگي قهوه‌اي ميوه مركبات، سفيدك دروغي، و پوسيدگي سياه درختان انگور استفاده مي‌شود و در كشورهاي ديگر بلايت ديررس سيب‌زميني و گوجه‌فرنگي، بلايت آلترناريايي و لكه برگي هويج، سفيدك دروني و آنتراكنوز كدوئيان، بيماري‌هاي لكه برگي گياهان زينتي آنتراكنوز و لكه برگي گوجه‌فرنگي، بيماري‌هاي برگي چمن و بيماري‌هاي ناشي از بوتريتيس. اين قارچ‌كش همچنين جهت ضدعفوني بذور و ريشه گياهان عليه قارچ‌هاي پيتيوم، فوما، ريزوكتنيا و … روي گياهان زينتي، صيفي، سبزي، گياهان دانه روغني و ساير گياهان زراعي استفاده مي‌شود.

 

سازگاري و اختلاط:

كاپتان با مواد قليايي، روغن‌ها و فرمولاسيون‌هاي امولسيون پاراتيون، گيامكتين غير قابل اختلاط است. چون كاپتان يك قارچ كش تماسي است و ورود آن به داخل بافت گياه ايجاد گياهسوزي شديد مي‌كند بنابراين به دنبال اختلاط با روغن‌ها و كودهاي مايع اين نفوذ تسهيل شده و ايجاد شوك و گياهسوزي شديد مي‌نمايد. كاپتان در اختلاط با مواد قليايي مثل بردو و لايم سولفور تجزيه مي‌شود و اثر قارچ كشي آن نيز كاهش مي‌يابد استفاده از مواد پخش كننده (Spreaders) هايي كه ميزان بالايي از مواد خيس كننده  (Wetting agent)را دارند، در مورد كاپتان توصيه نمي‌شود. اختلاط با فرمولاسيون‌هاي حل شونده  (Solvent-Formulations)و فسفات‌هاي آلي نبايستي صورت گيرد. اختلاط كاپتان با گوگرد نبايد روي محصولات حساس به گوگرد استفاده شود. استفاده از كاپتان در دز بالا يا خيساندن كامل درخت ممكن است روي برگهاي ظريف و نابالغ برخي واريته‌هاي سيب، گيلاس، هلو و آلو ايجاد گياهسوزي نمايد (لكه‌هاي نكروز) احتمال وقوع اين نوع خسارت در نتيجه سمپاشي در آغاز يك پريود طولاني در شرايط ابري با آب و هواي گرم و مرطوب بسيار بالاست (دخالت شرايط محيطي). همچنين در آغاز يك فصل رويشي سرد لايه كوتيكول تشكيل شده روي اپيدرم بافت سبز بسيار نازك است و استفاده از كاپتان ايجاد گياهسوزي و شوك شديد مي‌نمايد گرچه در اين مورد بافت خشبي زنده است و قادر به توليد بافت سبز مي‌باشد ولي بواسطه شوك مذكور ممكن است ريزش ميوه و برگ رخ داده باشد. براي جلوگيري از وقوع گياهسوزي در چنين شرايطي بايستي از مصرف كاپتان خودداري نمود و بهتر است كه از اختلاط با ساير مواد خودداري نموده و به تنهايي (به روش مه‌پاشي نه دوش گرفتن درخت) استفاده شود. گرچه دستورات توصيه شده مربوط به كاپتان بايستي به دقت انجام شود ولي حذف كامل برخي خطرات ذاتي در ارتباط با استفاده از اين تركيب، غير ممكن است. كاپتان در دز توصيه شده و با رعايت موارد ايمني روي گياهان مذكور گياه سوزي ندارد ولي ممكن است برخي واريته‌هاي سيب و گلابي و همچنين بذور كاهو و در دزهاي بالاتر بذور گوجه‌فرنگي و كرفس نيز گياهسوزي نشان دهند.

 

موارد توصيه كاپتان در محصولات كشاورزي:

نام محصول

بيماري ميزان مصرف
نخود بوته ميدي فوزاريومي

۲ در هزار

سيب و گلابي

لكه سياه (اسكب) ۳ در هزار
درختان ميوه هسته‌دار غربالي هلو

۳ در هزار

پيچيدگي برگ هلو

۲٫۵-۳ در هزار

مو

سفيدك دروغي ۳ در هزار
نخود بوته ميري

۲ در هزار

گياهان زينتي

پوسيدگي طوقه و ريشه و مرگ گياهچه ۷٫۵-۱۰ گرم در هر مترمربع به هم زدن خاك تا عمق ۱۰سانتيمتر
پسته لكه برگي آلترناريايي

۳ در هزار

چغندرقند

سفيدك داخلي ۳ كيلوگرم
باقالا لكه قهوه‌اي (شكلاتي) باقالا

۲ كيلوگرم

 

ملاحظات عمومی:

  • جهت اطلاع از جزئیات با کارشناسان حفظ نباتات منطقه مشورت نمایید.
  • قبل از مصرف سم، برچسب آن را به دقت مطالعه نمایید.
  • فروش این سم بدون نسخه گیاه پزشک ممنوع است.
  • شرکت گیاه در قبال عواملی که خارج از کنترل شرکت بوده و یا در اثر استفاده نادرست از محصول باشد، مسئولیتی نمی­پذیرد.

 

 

http://www.20script.ir