دودین

نام عمومی: Dodin

درجه سمیت: LD50=1000mg/kg

فرمولاسيون شركت گياه: WP 65%

 

معرفی:

قارچ‌کش حفاظتی با اندکی خاصیت معالجه کننده از گروه گوانیدین‌ها است. دودین یک ترکیب از گروه گوانیدین است که به عنوان یک قارچ کش برای پیشگیری و معالجه بیماری بصورت سمپاشی روی اندام­های هوایی گیاه به کار می رود. این قارچ کش را می­توان روی گیاهانی از قبیل سیب، توت فرنگی، گردو، گیلاس، گلابی، هلو، زیتون، زردآلو، پیاز و گیاهان زینتی استفاده نمود. این ترکیب اولین بار در سال ۱۹۵۴ توسط کمپانی سیانامید تولید و عرضه شد.

 

نحوه تاثیر:

خاصیت قارچ‌کشی دودین را به هسته گوانیدین در این ترکیب نسبت می‌دهند. گوانیدین مانند یک شوینده عمل کرده و به صورت غیراختصاصی ساختمان غشاء را بر هم می‌زند. به این ترتیب که بخش چربی دوست آن به بخش لیپیدی فسفولیپید متصل شده و بخش قطبی آن به گروه فسفات فسفولیپید در فاز آبی متصل می‌شود. در نتیجه ساختار غشاء بهم خورده و همین مسئله موجب تغییر تراوایی غشاء، اختلال در جذب عناصر غذایی و جلوگیری از تنفس می‌شود.

 

موارد مصرف:

این قارچ کش لکه سیاه سیب، پوسیدگی میوه، پوسیدگی­ای، پیچیدگی برگ ( لب شتری) و تا حدودی سفیدک سطحی را کنترل می­کند.

 

سازگاری و اختلاط:

این قارچ کش با  Chlorobenzilate ، روغن و امولسیون­های روغنی قابل اختلاط نیست. این قارچ کش را نباید قبل یا بلافاصله بعد و یا نزدیک به سرما و زمان یخ زدگی مورد استفاده قرار داد. در مورد هلو بعد از ریختن گلبرگ­ها این سم را نباید مصرف کرد. معمولا آب سنگین باعث ناسازگاری و یا غیر قابل اختلاط شدن این ترکیب می شود. این قارچ کش هم خاصیت حفاظت کنندگی و هم خاصیت معالجه کنندگی دارد.

موارد مصرف در سایر کشورها:

دودین برای کنترل لکه سیاه سیب و گلابی، بیماری‌های برگی توت فرنگی، لکه‌برگی‌های قارچی در گیلاس، زیتون، کرفس و محصولات دیگر کاربرد دارد.

راهنمای کاربرد:

محصول

بیماری مقدار کاربرد
سیب لکه سیاه سیب

۱ در هزار

 

ملاحظات اختصاصی:

  • در هوای بسیار سرد سم پاشی نشود.
  • از اختلاط آن با گوگرد و تترادیفون اجتناب شود.
  • هلو، آلو، انگور و تمشک در اثر کاربرد دودین ممکن است دچار آسیب شوند. در برخی از ارقام سیب از جمله Golden Delicious، دودین ممکن است روی میوه حالت زنگار ایجاد نماید.

 

ملاحظات عمومی:

  • جهت اطلاع از جزئیات با کارشناسان حفظ نباتات منطقه مشورت نمایید.
  • قبل از مصرف سم، برچسب آن را به دقت مطالعه نمایید.
  • فروش این سم بدون نسخه گیاه پزشک ممنوع است.
  • شرکت گیاه در قبال عواملی که خارج از کنترل شرکت بوده و یا در اثر استفاده نادرست از محصول باشد، مسئولیتی نمی­پذیرد.

 

 

http://www.20script.ir