هالوكسي فوپ ـ آرـ متيل

نام عمومي: Haloxyfop-R-methyl

درجه سمیت: LD50:337 mg/kg                        

فرمولاسيون شركت گياه: EC ۸/۱۰ %

دوره كارنس: ۲۸ روز

معرفی:

اين علف كش در بازار با نام تجاري گالانت سوپر (Gallant Supper 10/8 EC) وجود دارد. علف‌كشي از گروه ۲ و ۴ آريلوكسي فنوكسي پروپيونيك اسيد است كه براي كنترل پس رویشی Haloxyfopطيف وسيعي از علف‌هاي هرز باریک برگ يك ساله و چند ساله در زراعت‌هاي پهن برگ و باغات به كار مي‌رود و به صورت امولسيون ۱۰/۸ EC فرموله مي‌شود. این سم در میزان توصیه شده هیچگونه تاثیر سوئی روی محصولات پهن برگ و گلبن­ها ندارد. اين علف‌كش براي ماهي‌ها و پرندگان سميت زيادي ندارد.

مكانيسم اثر:

گالانت سوپر موجب مختل شدن آنزيم سازنده اسيدهاي چرب شده و به دليل فعاليت باقيمانده آن در خاك، علف­هاي هرزي كه ديرتر جوانه مي‌زنند را نيز كنترل مي‌نمايد. اين علف كش‌ انتخابي و سيستميك بوده و سريعاً از طريق كوتيكول گياه جذب مي‌گردد و بلافاصله از برگ­ها به نوك ريشه و ريزوم­ها انتقال مي‌يابد. محل اصلي فعاليت اين علف كش‌ بافت‌هاي مريستمي مي‌باشد و تاثير آن هنگامي كه علف‌هاي هرز جوان و در حال رشد هستند به مراتب بيشتر است. البته علف­های هرز بزرگتر معمولاً با افزايش ميزان دز مصرفي كنترل مي‌شوند. ظهور علائم تاثير سم تدريجي بوده و زمان مهار كامل علف هرز بسته به نوع و سن آن، درجه حرارت، رطوبت نسبي هوا و خاك متفاوت است و در گونه‌هاي حساس، نياز به يك دوره چند روزه دارد. طي اين مدت رشد ريشه، ساقه و برگ متوقف شده و كلروز ظاهر، به مرور پخش و گياه پژمرده شده و آثار خشكيدگي بافت به همراه تغيير رنگ به علت توليد آنتوسيانين ظاهر مي‌شود.

 

موارد مصرف:

گالانت سوپر علف‌كشي است كه پس از رويش علف‌هاي هرز يكساله و چندساله در زراعت‌هاي پهن برگي مانند چغندرقند، كلزا، پياز، سويا و سيب‌زميني به كار مي‌رود. گالانت سوپر علف­های هرز خانواده گرامینه را در مراحل اولیه تا قبل از گلدهی، به شرط آنکه در مرحله رشد فعال بوده و قادر به جذب علف کش باشند؛ کنترل می­نماید.

مزایای گالانت سوپر:

  • دارای کمترین تاثیر مخرب بر محیط زیست بوده و به سرعت در خاک و آب با فعالیت­های میکروبی تجزیه می­شود.
  • به سرعت توسط کوتیکول گیاه جذب می­شود.
  • فعال در اغلب شرایط آب و هوایی.

سازگاري و اختلاط:

گالانت سوپر با ساير باريك برگ كش­ها و همچنين با پهن برگ كش‌هايي كه به صورت پس رویشی مصرف مي‌گردند، قابل اختلاط مي‌باشد. همچنین در زراعت چغندرقند با علف کش­هایی مانند کلوپیرالید و در زراعت پیاز با اگزادیازون قابل اختلاط است. در کاربرد پس رویشی بارک برگ کش­های بازدارنده بیوسنتز چربی توام با برخی پهن برگ کش­های پس رویشی اثرات آنتاگونیستی (کاهندگی) مشاهده می­شود.

موارد توصیه گالانت سوپر در محصولات کشاورزی:

نام محصول

زمان کاربرد میزان کاربرد (لیتر در هکتار)

چغندرقند

۲ تا ۴ برگی علف­های هرز ۰٫۷۵ تا ۱
کلزا ۲ تا ۴ برگی علف­های هرز

۰٫۶ تا ۰٫۷۵

پیاز ۲ تا ۴ برگی علف­های هرز

۰٫۵ تا ۰٫۷۵

 

ملاحظات:

  • علف­های هرزی که جوانه نزده باشند توسط این علف کش کنترل نخواهند شد.
  • در زمان مصرف درجه حرارت هوا حداقل به مدت ۲۴ ساعت از ۸ درجه سانتی گراد پایین­تر نرود زیرا به شدت اثر علف کشی آنرا کم می­کند.

ملاحظات عمومی:

  • جهت اطلاع از جزئیات با کارشناسان حفظ نباتات منطقه مشورت نمایید.
  • قبل از مصرف سم، برچسب آن را به دقت مطالعه نمایید.
  • فروش این سم بدون نسخه گیاه پزشک ممنوع است.

 

http://www.20script.ir