توفوردي+ ام سي پ آ

2,4-D-+-MCPA-2نام عمومي: ۲٫۴D + MCPA                                       

درجه سمیت: LD50:700-1160 mg/kg (ام سی پی ای) 

درجه سمیت: LD50:949 mg/kg (تو فور دی)

فرمولاسيون شركت گياه: ۶۷٫۵% SL

معرفی:

اين علف كش در بازار با نام تجاري يو ۴۶ كمبي فلويد U46 combi fluid 67.5% SLوجود دارد. توفوردي + ام سي پ آ علف كشي است هورموني، انتخابي و سيستميك كه داراي ۳۶۰
گرم توفوردي و ۳۱۵ گرم ام سي پ آ به صورت نمك آمينه در هر ليتر مي‌باشد. اين علف كش به صورت پس رویشی علف­هاي هرز پهن برگ در مزارع گندم و جو مصرف مي‌گردد و به سرعت از طريق ريشه و برگ جذب شده و در گياه منتقل مي‌شود. همچنين به صورت يك جلوگيري كننده از رشد از طريق تاثير در فعاليت اكسين و ايجاد اختلال در تنفس و رشد، علف­هاي هرز را از بين مي‌برد. توفوردي + ام سي پ آ پس از ۱ تا ۴ هفته در اثر رطوبت و درجه حرارت خاك تجزيه شده و اثري از آن باقي نمي‌ماند. عليرغم اينكه اين علف كش براي ماهي­ها سمي نيست از ريختن بقاياي اين سم در آب­هاي جاري و زيرزميني خودداري نماييد. اين سم براي زنبور عسل سمي نيست.

 

مكانيسم اثر:

نحوه تاثير توفوردي + ام سي پ آ به اين صورت مي‌باشد كه ماده هورموني آن به علت خاصيت سيستميك توسط علف­هاي هرز پهن برگ از طريق برگ و ساقه جذب شده و سپس به تمام اندام­هاي علف هرز انتقال مي‌يابد. توفوردي + ام سي پ آ به عنوان بازدارنده رشد عمل مي‌كند كه منجر به تحليل رفتن موادغذايي در گياه و نهايتاً باعث از بين رفتن و مرگ علف­هاي هرز مي‌گردد.

مواد مصرف:

توفوردي + ام سي پ آ جهت كنترل علف­هاي هرز پهن برگ شامل خردل وحشي، تربچه وحشي، شلمي، بي تي راخ انواع خلر وحشي، انواع پنيرك، انواع شقايق، انواع ماشك، كنگر وحشي، شيرين بيان، سرشكافته، سلمه تره، پيچك، تربچه وحشي، تلخه، ماستونك و … در مزارع گندم و جو به مقدار ۱ تا ۲ ليتر در هكتار مصرف مي‌گردد. جهت اخذ نتيجه بهتر بايد نازل و فشار سمپاش طوري انتخاب شود كه ذرات محلول سمي حتي‌الامكان درشت بوده و به اطراف پخش نشود، لذا بهتر است براي استفاده از سمپاش‌هاي پشتي ۳۰۰ ليتر آب و سمپاش‌هاي تراكتوري ۲۰۰ ليتر و با هواپيما ۲۰ ليتر در هكتار مصرف نمود.

زمان مصرف:

توفوردي+ ام سي پ آ بايد از زمان پنجه زدن تا تشكيل ساقه گندم مورد استفاده قرار گيرد. بهترين زمان سمپاشي با اين علف كش هنگامي است كه علف­هاي هرز هنوز جوان و در حال رشد مي‌باشند. درجه حرارت مناسب براي سمپاشي بين ۱۰ تا ۳۰ درجه سانتيگراد مي‌باشد. در هواي كمتر از ۵ درجه سانتيگراد كه احتمال يخبندان شبانه و يا بارندگي از ۳ تا ۵ ساعت بعد از سمپاشي وجود دارد بايد از سمپاشي با توفوردي+ ام سي پ آ خودداري كرد. مناً سمپاشي بايد در هواي آرام و بدون باد صورت پذيرد.

 

توجه:

پنبه، چغندر قند، گوجه‌فرنگي، سيب‌زميني، مو، گياهان زينتي و درختان ميوه به اين علف كش حساس مي‌باشند.

سازگاري و اختلاط:

قبل از هرگونه اختلاط، انجام آزمايش اختلاط‌پذيري ضروري است.

موارد توصيه توفوردي + ام سي پ آ در محصولات كشاورزي:

نام محصول

زمان کاربرد میزان کاربرد (لیتر در هکتار)
گندم و جو ۴ تا ۵ برگی علف­های هرز و اول پنجه دهی تا تشکیل ساقه گندم و جو

۱ تا ۲

 

ملاحظات اختصاصی:

  • این علف کش نباید در زمان بارندگی مصرف شود.
  • باد بردگی این علف کش در مزارع مجاور موجب بروز خسارت در گونه­های زراعی پهن برگ (به خصوص مزارع چغندرفند، پنبه، کلم، سبزی و صیفی مثل کرفس، باغ­های گلابی، مو و…) می­شود.
  • آخرین نوبت سم پاشی غلات قبل از ظهور اولین جوانه است.

ملاحظات عمومی:

  • جهت اطلاع از جزئیات با کارشناسان حفظ نباتات منطقه مشورت نمایید.
  • قبل از مصرف سم، برچسب آن را به دقت مطالعه نمایید.
  • فروش این سم بدون نسخه گیاه پزشک ممنوع است.

 

http://www.20script.ir