اگزادیازون

Oxadiazone-2نام عمومي: Oxadiazon

درجه سمیت:  LD50> 5000 mg/kg                         

فرمولاسيون شركت گياه: ۱۲% SL                         

ماندگاری در خاک: ۳ تا ۶ ماه

 

معرفی:

اين علف كش در بازار با نام تجاري رونستار (Ronstar 12% SL, 25% EC) وجود دارد. اگزادیازون علف‌كشي است از گروه اكساديازول كه داراي خاصيت تماسي، انتخابي و بازدارنده عمل فتوسنتز بوده و براي كنترل علف­هاي هرز مزارع برنج به صورت پس رویشی و در مزارع پياز به صورت بعد از كاشت و قبل از سبز شدن عل
ف‌هاي هرز مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين علف كش در بدن پستانداران طي ۷۲ ساعت عمدتاً از طريق ادرار، دفع و حذف مي‌شود. همچنين به سرعت توسط ذرات كلوئيدي و هوموس موجود در خاك با آبشويي يا انتقال جذب مي‌شود. نيمه عمر آن در خاك ۳-۶ ماه است ولي بافت خاك را به هم نمي‌زند.

مكانيسم اثر:

اين علف‌كش از طريق مهار آنزيم پروتوپورفيرينوژن اكسيداز (Protoporphyrinogen oxidase) عمل مي‌كند و بدين ترتيب از رشد و نمو علف‌هاي هرزي كه جوانه زده‌اند جلوگيري نموده و به دليل دوام در طي فصل، منجر به پژمردگي و توقف رشد آنها مي‌گردد. جي استار سريعاً در علف هرز نفوذ نموده و از طريق ساقه و برگ علف هرز جذب و متابوليز مي‌گردد و باقيمانده آن در گياه تجمع نمي‌يابد.

موارد مصرف:

اگزادیازون علف‌كشي است ۳ منظوره كه جهت كنترل علف‌هاي هرز پهن برگ، باريك برگ و جگن­ها مصرف مي‌گردد.  جی استار به صورت پس رویشی برای کنترل علف­های هرز پهن برگ یکساله در محصولاتی نظیر پیاز، برنج، گل­ها و درختچه­های زینتی، زرشک، درختان میوه، مخروطیان، نارون، بادام، پسته، چمن، انگور، پنبه، سویا، هویج، کرفس و آفتابگردان نیز استفاده می­شود. همچنین به صورت پیش رویشی علف­های هرز پهن برگ یکساله را نیز کنترل می­کند. نکته مهم دیگر در مورد مصرف جی استار در درختچه­های زینتی، تاکستان­ها و درختان میوه اینست که این علف کش را می­توان در طول سال قبل از جوانه زنی بذر علف­های هرز مصرف نمود.اين علف‌كش با فرمولاسيون‌هاي مختلفي توليد و به بازار عرضه گرديده كه عبارتند از جي استار EC ۱۲% كه به مقدار ۴-۵/۳ ليتر در هكتار براي كنترل پس از رويشي علفهاي هرز مزارع برنج كه شامل سوروف، اويارسلام، لويي، قاشق واش، تيركمان آبي، سيرپوس، عدسك آبي و سل واش مي‌باشند و جي استار ۲۵% امولسيون ( EC25%) كه به مقدار ۳ ليتر در هكتار به صورت بعد از كاشت و قبل از سبز شدن علفهاي هرز در مزارع پياز شامل پيچك، انواع تاج خروس، سوروف و انواع ارزن وحشي استفاده مي‌شود. همچنين از اگزادپازون مي‌توان عليه علف هرز آدونيس در مزارع گلرنگ به ميزان ۳ ليتر در هكتار استفاده نمود.

سازگاري و اختلاط:

برخي از گياهان زينتي از جمله ميخك تا حدي به اين علف‌كش متحمل بوده و مي‌بايستي جي استار به صورت پس رويشي مصرف گردد. قابل اختلاط با اكثر علف كش­هاي رايج و توصيه شده مي‌باشد ولي قبل از هرگونه اختلاط، بايد آزمايش اختلاط‌پذيري صورت گيرد.

موارد توصيه جي‌استار براي محصولات كشاورزي:

نام محصول

زمان کاربرد میزان کاربرد (لیتر در هکتار)

برنج

پس از رويش علف­هاي هرز قبل از دوبرگي شدن سوروف حدود پنج تا هشت روز پس از نشاكاري

۳٫۵ تا ۴(SL 12%)

پیاز به صورت بعد از كاشت و قبل از سبز شدن علفهاي هرز

 ۳ (EC 25%)

 

ملاحظات:

  • این محصول نباید با خاک مخلوط شود زیرا عملیات خاک ورزی از اثر آن می­کاهد.
  • تاثیر بیشتر در اراضی مرطوب یا تازه آبیاری شده.
  • در مزارعی که پیاز دچار تنش آبی باشد از سم پاشی تا قبل از آبیاری خودداری شود.

ملاحظات عمومی:

  • جهت اطلاع از جزئیات با کارشناسان حفظ نباتات منطقه مشورت نمایید.
  • قبل از مصرف سم، برچسب آن را به دقت مطالعه نمایید.
  • فروش این سم بدون نسخه گیاه پزشک ممنوع است.
http://www.20script.ir